Official

“Official” kelimesi İngilizce menşeli bir lügat olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “misyon” yahut “iş” valörına hasılat. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na denli uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda patronaj ve hükümet maslahatlerinde kullanılırdı.

Orantı Çağ boyunca, “official” kelimesi, hükümet yahut kilise aracılığıyla atanmış bir görevliyi tanımlamak kucakin kullanılmaya başlandı. Bu görevliler, örneğin mevki daireleri yahut kiliselerde çeşitli maslahatlerle mesul olan kişilerdi.

Zamanla, “official” kelimesi henüz geniş anlamlar kazandı ve resmi yahut salahiyetli bir konumda kâin herhangi bir kişdüzgün tanımlamak kucakin kullanılmaya başlandı. Günümüzde, “official” kelimesi çoğunlukla hükümet, spor yahut iş dünyası gibi resmi bir konumda kâin kişsonra yahut kurumları tanımlamak kucakin kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Zamanla, lügat resmi yahut salahiyetli bir konumda kâin herhangi bir kişdüzgün tanımlamak kucakin kullanılmaya başlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir