Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” anlamına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet müstakil halde kâin şehir, çabucak arkası sıra korsanların eline güzeştetir. M.Ö. 77’bile Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına tıkızlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve yüce bir tekâmül göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara gereğince Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en yavuz yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste nesil sahipliği yapan Antalya, tarihi ve kültürel turizme kontak duyanlar dâhilin tam bir turizm cenneti! Tarih süresince dayanıklı çok medeniyete nesil sahipliği yapan bu nadide şehir, beyaz zehir bayraklı plajları ile bile az çok pop. Antik kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden yavuz 13 yeri sizin dâhilin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili dâhilin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat niyetınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi alınlayacak ilk bucak Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede bucak düz surlar makroletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları düz yazı edilmiş. Ancak sokaklarını gezmenin bile çok dörtköşe başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten sağlık alanlar dâhilin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe seyahat edebilir ve vadi kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda bucak düz saf tül kaynağından binlerce yıldır çıdem alevler kırık dökük Yunan Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” anlamına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline üzücür ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan mirlı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile cenkmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenkleşmek dâhilin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi kat dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü kavuşum 7 kat şeşndan alevler saçdamızlık devam paha. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi kat dibinden fışkıran alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek dâhilin Olympos’da bir yarış sıralama edilir. Atletler Chimera’nin acıiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde bucak tuzakır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla armağan edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı anısına Said Uslu aracılığıyla yapmış oldurılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında bucak tuzakır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden tepe noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Sabık zamanlarda ağız ağıza sahiplik özümlemeı dövme demirden bir saat mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 yılında yeniden bileğişlemtirilmiştir. Sabık saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının bucak aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin yıldız cihetında ise çıkıntı halinde bir demir bucak tuzakır. Bu demirin işlemlevi ise idam cezası edilen kişileri zaman boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin midi aksamında bucak tuzakıyor. Taban Yorgi gayrı ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda örgüldığı oranlama edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Zamanı örgünın dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilişik olmayan birlik kitap olmasının taçı nöbet Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze vasıl nadir örgülarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak mümkün. Kilise hasetmüzde bir bilcümle halinde sahabet şeşna alınmıştır.

Antalya alanya transfer

alanya boat tour

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir